Hoci arašidové maslo je bežnejšie v tých amerických domácnostiach, pomaly si razí cestu aj k nám a dnes ho už nájdete v takmer každom obchode. Podobne ako pri iných potravinách prichádzajúcich z Ameriky sa však aj pri ňom natíska otázka, či je vôbec vhodné na každodennú konzumáciu, a teda či nášmu organizmu viac neškodí. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko podstatné!
Tuky, bielkoviny a sacharidy
Na výrobu arašidového masla sa logicky používa podzemnica olejná, čiže arašidy, a poprípade aj soľ a cukor. Údajne si ho vyrábali už Aztékovia, ktorí ho používali na bolesť zubov. V Severnej Amerike ho dnes priam zbožňujú a konzumujú aj v rôznych kombináciách, napríklad s džemom. V obchode si obvykle môžete vybrať medzi smooth a crunchy verziou, čiže v preklade medzi jemným a chrumkavým arašidovým maslom. Môže byť sladké, slanšie alebo neutrálne orechové, čo závisí od toho, či má v rámci zloženia okrem arašidov ešte nejakú inú zložku. Hoci arašidové maslo je zložené prevažne z tukov, nájdeme v ňom aj sacharidy a vysoký obsah bielkovín, ktorý je pre organizmus priam potrebný. Nachádza sa v ňom aj vláknina a množstvo minerálnych látok, medzi ktoré patrí najmä draslík a horčík.
Zdravá potravina – ale pozor na zloženie
Podľa predchádzajúcich informácií je teda jasné, že arašidové maslo je vo svojej podstate dobrý pomocník pre zdravie. Okrem vyššie spomenutých pozitívnych účinkov ešte blahodarne pôsobí na trávenie a správnu činnosť čriev. Nielenže vás zasýti, ale dodá vám aj dostatok energie, ktorú následne postupne využíva. Táto pochúťka z arašidov udržiava ideálnu hladinu cholesterolu a krvný tlak, čo predstavuje aj prevenciu pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. V neposlednom rade dobre robí aj vašim svalom a kostiam. To všetko však platí iba v prípade, že arašidové maslo je vyrobené naozaj z arašidov. Cukor alebo soľ, ktorí doňho pridávajú mnohí výrobcovia, by nemal presiahnuť 2 percentá z celkovej hmotnosti výrobku. Tak isto platí, že hoci patrí medzi zdravé potraviny, konzumovať by ste ho mali s rozumom a nepreháňať.
Home-made arašidové maslo? Prečo nie!
Ako nevýhodu arašidového masla môžeme označiť fakt, že má skutočne veľa kalórií. Vhodné je preto dať si maximálne dve lyžice niekoľkokrát do týždňa. Ak vám príliš nechutí samotné, odporúčame dať si ho ako nátierku na hrianky alebo rôzne druhy pečiva a kombinovať ho najmä s ovocím, či už v podobe džemov, ako Američania, alebo ho pridať do krémov na pečenie. Crunchy verziu s kúskami arašidov si dokonca môžete vyrobiť doma aj sami – stačí len nasypať nesolené arašidy do výkonného mixéra a podľa chuti pridať trochu soli alebo medu. Budete tak mať istotu, že vaše arašidové maslo obsahuje len to, čo ste doňho vedome pridali. Nebojte sa použiť arašidové maslo aj pri príprave mäsa – veľmi dobre chutí napríklad v kombinácii s kuracím mäsom. Dobre pripravené soté v arašidovej omáčke určite poteší každého gurmána!